Телийски дублира победата от 2016, той е четвърти първенец

• Home
  • Телийски дублира победата от 2016, той е четвърти първенец

РЕЗУЛТАТИТЕ от планинско Раховец-Лясковец, четвърти кръг от шампионата за скоростните планински изкачвания – квалификационните и състезателните маншове, могат да бъдат видени на познатия линк:

ШАМПИОНЪТ в генералното класиране и в клас НС2 Юлиян Телийски (на снимката, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) днес спечели първата си победа за новия сезон, ставайки по този начин четвъртият различен пилот от началото на шампионата, който е победител в кръг от надпреварата. Телийски винаги е недолюбвал трасето край горна Оряховица, твърдейки, че то е много хлъзгаво и крайно неподходящо както за качествата на неговото Мицубиши Лансър, така и за стила на каране на самия пилот. Въпреки това шампионът на софийския Дунев Рейсинг Тим не само взе състезанието, но направи това и с нов рекорд на трасето, сваляйки цели 2.830 сек от предишното най-добро постижение (2016 г., Каменов – 2:02.840 мин). Телийски направи това във втория от трите състезателни манша, спирайки хронометрите при 2:00.010 мин и преминавайки по 3350-метрото трасе със средна скорост от 100.416 км/ч. Впрочем това беше и единственият манш, който Юли спечели в Раховец-Лясковец, но успехът му в тази сесия се оказа напълно достатъчен, за повтори победата от миналия юли: 6:06.490 мин.

снимки за rallyxpress: петър минчев/maxphoto
ЧЕТВЪРТИЯТ ПОРЕДЕН… Рекорд на трасето, дубъл на победата от миналото първенство и първи 25 т. в актива на действащият шампион в планинските състезания.

Втори, на 1.980 сек от Телийски е шуменският инженер Христо Манолов (БАМС, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1), чийто решителен щурм на времената на Телийски бе в третото изкачване, което шуменецът спечели с аванс от 0.120 сек, но въпреки не успя кой знае колко да свие от аванса на своя съперник. Христо Манолов завърши трите манша с общо време от 6:08.470 мин. С първото и второто си място тук, Телийски вече е в позицията на догонващ лидера в шампионата до този момент – Манолов, който е начело на класирането вече тринадесет поредни седмици. Трети, на 28.910 сек от победителя и с втора победа в НС2 – той се очертава като главният претендент за победата в този клас – е Ивелин Йотков (Грийн Фокс Моторспорт, БМВ Е30).

КАТО ПРОФЕСИАНЕЛН ПОКЕРДЖИЯ… Както своя телевизионен двойник Хю Лори, лицето на Косю Йорданов не показва никакви емоции, въпреки успешния резултат в Раховец-Лясковец. Много силен старт – както обичайно прави това на лясковското трасе – направи Косю Йорданов (Влъчков Рейсинг, Рено Меган, НС3). Доктор Хаос успя успешно да се справи в две от трите изкачвания с прекия си съперник Йордан Тодоров (Джордан Рейсинг Тим, Ситроен Саксо), оставяйки му първото място само във втората сесия. След трите финала Хаос-а събра 6:38.050 мин, оставяйки зад себе си на 11.18 сек заявилият през 2015 г., че „никога няма да стартирам в Лясковец“ Йордан Тодоров. Пъчката (Александър Димитров, Грийн Фокс Моторспорт, Ситроен Саксо, НС4) вече е събрал ¾ от точките за новата си титла в класа, след като към досегашните две победи (Шумен и Сливен) прибави и тази от Раховец-Лясковец. Заралията Динко Иванов (Стара Загора, Ситроен С2 R2, RC4) бе най-бързия от своя клас, а победата му има двойно значение, след като почти му гарантира титла в класа, но и ще пренасочи ограничения му финансов ресурс в оставащите (две или едно?) участия в планинското първенство.

ПЪРВИЯТ В КЛУБ „100 ТОЧКИ“… С четири победи от четири старта, пилотът на Дианел Рейсинг Павел Шенков, за втора поредна година, е най-ефективният пилот в класовете от шампионата. До днешния финал двама пилоти – шампионът в НС5 Павел Шенков (Дианел Рейсинг, ВАЗ 2105) и Георги Митев-Рънъра (Джордан Рейсинг Тим, Ситроен Саксо, RC5) бяха най-резултатните състезатели в шампионата. И единият, и другият имаха по 3 победи и актив, кой бе непосилен за пилотите от другите класове. Днес обаче Рънъра завърши 2-и в НС5 (14-и в общото подреждане), докато Шенков взе последната точка за генералното класиране и е първият от кервана в планинския шампионат, който отвори сметките за влизане в „Клуб 100“. Двете големи разочарования от Раховец-Лясковец са завърналия се в Българка панагюрец Любен Каменов (Каменов Рали Тим, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) и за Дългия (Стефан Стоев), които не завършиха състезанието.

снимки: личен архив на любен каменов

ЩЕТИ И СЕДМИЦА ЗА РАБОТА… За първи път от години насам, Любен Каменов се оказа сред публиката не заради повреда, а заради удар в мантинелата. „На 300-400 м. от финала колата поднесе – обясни за сайта с новините в българския автомобилен спорт трикратният национален шампион в планинските. – …имаше и изнесена фракция. Колата тръгна на едната страна, контрирах я, но тръгна в дясно, там – по мантинелата вдясно и падна оттатък бариерата. За щастие – само тенекии и стъклопластика. Ще направя всичко възможно, за да стартирам в Шипка, аз ще направя всичко възможно, че „правячите“ няма да могат…“ Това е първият значим спортен инцидент, в който Каменов е замесен в България от поне 8 години насам. Другото разочарование е строшеният редуктор в испанския Силвър кар EF-10 на габровския пилот на АРА Моторспорт. Стоев започна обещаващо с най-добро време в първата тренировка, а след това взе и първото от трите състезателни изкачвания, но… дотук. „Оказа се счупен зъбна редуктора (от скоростната кутия към диференциала – бел. ред.) – обясни Дългия. – Разглобихме, видяхме повредата, която можехме да отстраним, ако имахме резервна част. Но… нямахме. Така че сега ще я поръчваме в Испания за следващия старт.“

ЕДИН СЧУПЕН ЗЪБ ЗА ОТПАДАНЕТО… Повреденият редуктор на Испанската красавица, прати Дългия сред зрителите на четвъртия кръг в шампионата.

В ОБЩОТО неофициално класиране, след четири от шест старта начело, вече тринадесет седмици десетката се води от шуменския инж. Христо Манолов (БАМС, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) 70 т., следван от Юлиян Телийски (Дунев Рейсинг, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) 61, Илия Царски (Автоцар, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) 40, Ивелин Йотков (Грийн Фокс Моторспорт, БМВ Е30) 37, Любен Каменов (Каменов Рали Тим, Мицубиши Лансър Ево 8, НС1) 25, Георги Василев (Дианел Рейсинг, Мицубиши Лансър Ево 9, НС2) и Стефан Стоев (АРА Моторспорт, Силвър кар EF-10, SCE2) – по 18, Косю Йорданов (Влъчков Рейсинг, Рено Меган) 17, Мартин Сурилов (Стари стоици, Мицубиши Лансър Ево 9, RC2)15, Александър Димитров-Пъчката (Грийн Фокс Моторспорт, Ситроен Саксо, НС4) 14, Пламен Камбуров (Автотранс, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) и Веселин Благов (ЕФКО Рейсинг Тим, Форд Фиеста S2000 Протоq НС1) – по 12 т.