БАЗИРАНАТА В РУСЕ родна компания за суперавтомобили Sin Cars представи шосейната версия на първия български електрически автомобил. Казано най-общо, Sin S1 стана зелена и екологично чиста. В хода на презентацията в Зала 6 на НДК, създадената успешно и вещо водена от Росен Даскалов фирма поднесе като изненада на отбраното автомобилно общество и първия наш състезателен автомобил SIN R1 GT4, станал широко популярен на европейските писти с успехите на двата си пилоти Иван Влъчков и Константин Маршавелов. Бонус за пристващите в НДК беше и концептуалната разработка за многофункционален и компактен електромобил, наречен от създателите си Ел Сити. Намеренията на Sin Cars са Ел Сити да се произвежда в България и да се изнася в чужбина. „Днес е ден, в който българската икономика може да се похвали с нещо иновативно, което е направено в страната, направена е една изключителна българска инвестиция, при това без да е получила помощта от държавата“, обобщи при представянето на новия автомобил г-н Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката.
снимка за rallyxpress: асен илиев
МОМЕНТЪТ, В КОЙТО РАЗБУЛВАТ ТАЙНАТА… Заместник-министъра на икономиката Лъчезар Борисов (вляво) и създателят на Sin Cars Росен Даскалов се готвят да сваля покривалото над първата българска електрическа кола.
Той определи направеното от екипа на Росен Даскалов като удачна схема, защото елокторомобилноста е основна тема на Европейския съюз и българските автомобили са най-добрата илюстрация за отворената от ЕС тема за подобряването на работната среда. Родната „електричката“ на русенската компания бе представена в момент, в който електромобилите в България печелят все по-голяма популярност, за големите градове в страната и особено за София замърсяването на околната среда изиска радикални промени.
снимка за rallyxpress: асен илиев
И КРАТЪК ТЕСТ ДРАЙВ… Лъчезар Борисов и Росен Даскалов правят почетен тур с Ел Сити, „бонуса“ към представянето първата българска електрическа. Градовете все повече и повече се нуждаят от градски електромобили, особено когато става дума за тяхното използване в обществения сектор. На тези социални и технически предизвикателства Ел Сити отговаря сто на сто със своята многофункционална платформа. Тя позволяла различни варианти, съобразени изцяло с наложителните потребности. Стандартно управление с волан, педали и седалка лесно заменимо с електрохидравлична система за управление и спиране. Пълната автоматизация на контролните елементи ще позволява лесното надграждане на самоуправляващо се превозно средство.
снимка за rallyxpress: асен илиев
ТЕ СА СПОРТНАТА ГОРДОСТТА НА SIN CARS… Двамата български пилоти – Иван Влъчков (вляво) и Константин Маршавелов, благодарение на чиито победи в европейските серии на GT4 русенският болид непрекъснато увеличава своята популярност на пистите в Европа.
В началото ще се произвеждат основно транспортни версии с максимум две места в категория L6-E и L7-Е, които позволяват лесна хомологация и регистрация за движение в Европа, като не се предвиждат скорости по-големи от 70 км/ч.
:: ОСНОВНИ ПЛЮСОВЕ, НА КОИТО
ЗАЛАГАТ ЗА УСПЕХА НА ЕЛ СИТИ Преди всичко на многофункционалната платформа: различни двигатели, различни купета, възможност за модификации по желание на клиента – за 2, 4 или 6 души. Отделно Ел Сити е екологичен- литиево-йонни батерии, стандартни или друг вид батерии (разположeни под пода). Опция за ползването на различни комплекти батерии, даващи до 600 км. пробег при необходимост. И още – Ел Сити може да бъде напълно рециклиран: тръбна стоманена или алуминиева рама, която на практика няма амортизация, пластмасови външни части на купето от рециклируема ABS пластмаса.
:: Ето как фоторепортерът Асен Илиев запечата на пет кадъра профилът и анфаса на новия русенски автомобил: