212 награди раздаде БФАС на призьорите от 2015 год.

  • Home
  • 212 награди раздаде БФАС на призьорите от 2015 год.


ОТ НОВОТО първенство по рали, БФАС учредява нов трофей в общото класиране на автомобилите с един задвижващ мост, купа която ще носи името на трагично починалия през юни 2015 г. варненски пилот Тодор Славов. Очевидно, че идеята на автомобилната управа е стимулира пилотите в категорията на 2WD, с каквито автомобили се състезаваше Тошко през по-голямата част от своята кариера и с какъвто автомобил постигна най-забележителният резултат в световните серии през 2010 г.

В ПРОДЪЛЖЕНИЕ на близо 3 часа „ниво 0“ на МОЛ България в София в петък бе окупирано от автомобилната гилдия, събрала се в столицата, за да получи трофеите си за отминалия сезон. Това бе най-късното награждаване на автомобилните шампиони, което Българската федерация по автомобилен спорт (БФАС) прави през последните години. Причините около оспорваната съдебно и административно неустановената автомобилна власт през последните 19 месеца логично доведе до положението, БФАС да се окаже последната федерация, събрала толкова късно всичките си шампиони за импровизираната гала. Импровизирана, защото промяната на традициите бе логичният резултат от оскъдното време и абсолютното отсъствие на финанси в касата на ул. Тодор Каблешков 57А в София. Макар и направена по спешност и благодарение на спонсори, церемония (водещ за първи път бе изявяващият се и като радио-журналист в шуменското радио Добрин Борисов) не отстъпваше на модела, което през годините се използваше в зала София на хотел Кемпински-Зографски. Дори точно обратното – претаканият в продължение на близо две десетилетия хотелски сценарий (с изключение на 2012 г., Рейнбол-Плаза в София), в който единственото различно бе годината на награждаването върху паното на южната стена на зала София, очевидно бе захвърлен в камарата с ненужни хартии.

снимка: александър спиров/apix
ВСИЧКИ ШАМПИОНИ НА ЕДНА СНИМКА… По традиция автомобилната гала завърши с общ кадър на шампионите и призьорите от изминалия сезон.

И като сценарий, и като развитие Гала 2015 бе различна и дори до голяма степен приятна, независимо, че елеваторите към горните нива на търговския дом бяха пълни с майки и дечурлига в ранния петъчен след обед.

:: ТУК можете да видите списъка,

публикуван на страницата на
БФАС, в който са посочени имената
на пилотите, наградени  по време
на церемонията в МОЛ България.
Трябва да се даде дължимото на сценаристите, които или който и да е бил той, защото познатата схема на тържеството бе разместена, започвайки минутата мълчание за хората, които напуснаха любимия си спорт през 2015 г.

снимка: александър спиров/apix

ДА ПОМЕНЕМ ТЕЗИ, КОИТО НИ НАПУСНАХА… Със специални възпоменателни плакети за близките и с минута мълчание бяха удостоени всички онези, които през изминалия сезон напуснаха любимия си спорт. Награждаването на националните шампиони започна според стандартите в спорта, но преди тях бяха почетени всички онези от българските автомобилни състезатели, които в миналата година не стартираха в рамките на българските шампионати, запазвайки малкият авторитет на нашия спорт, който е останал извън пределите на страната. С нарочни призове бяха отличени европейската шампионка за жените през 2015 г. Екатерина Стратиева, европейският вицешампионът в сериите Нова Рейс и GT4 Павел Лефтеров, призьорите от световния шампионат за еко-автомобили – Калин Дедиков/Георги Павлов.  Всички те, както и първенците за изминалата година получиха наградите си от доайенът на автомобилния спорт у нас Илия Чубриков, от председателя на БФАС Владимир Илиев, от заместник-министъра на младежта и спорта Асен Марков и председателя на СБА Емил Панчев.

снимка: александър спиров/apix

ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ И БИВШИЯ НАВИГАТОР ЗА БАЧЕТО… Владимир Илиев връчи на Бачо Илия специална карта на Министерството на младежта и спорта и БОК, която дава право на европейския шампион в планинските изкачвания да получава като ветеран-спортист напълно безплатна медицинска помощ в страната. Такава карта, както и пожеланията да не му се налага да я ползва получи и първият европейски шампион в ралитата Павел Жеков. Вероятно за първи път в целия сценарий на тържеството беше отдадено толкова голямо и подобаващо внимание на ветераните на спорта, които заслужено не само получиха аплаузите на автомобилната общност, но и като истинските старейшини на този спорт заемаха първия от малкото редове със столове, поставени през импровизираната сцена в МОЛ-а. Така в рамките на шоуто бяха раздадени общо 212 награди: купи и възпоменателни плакети, които в края на краищата се оказаха с дузина повече от първоначално предвидените. Всъщност К и К Спорт не само произведе тези призовете точно според мотото си „Ние знаем какво искат победителите!“, но и го направи в срокове, на които по времето на соца раздаваха ордени за трудова слава… Напълно сигурно е обаче, че финалът на импровизираната гала (чудно е, че имаше отбори-мастодонти, които така и не почетоха събитието), който новият президент на БФАС Владимир Илиев направи, ще се започни не само с оригиналността си, но преди всичко с искреното му пожелание за всички в автомобилния спорт през 2016 г. Развявайки карираният флаг, президентът Илиев каза: „И пожелавам тази година всички да виждате този флаг в края на състезанията от сезона…“. На място, образно и казано точно, както би го направил само Владо.

снимка: александър спиров/apix

ТРАДИЦИЯТА ВЕЧЕ НЕ Е ОНОВА, КОЕТО БЕШЕ… Под погледите на посетителите на МОЛ България, автомобилната федерация организира церемонията за своите първенци във лобито на търговския дом.

ПРИ ОБЩАТА, но не напълно изяснена бройка на автомобилните спортни клубове в листата на БФАС, без каквито и да е уговорки, сливенският Дианел Рейсинг може да бъде сочен като идеалният модел за истински работещо АСК. При най-беглия прегледът на класиранията и участващите в класическите шампионати клубовете, Дианел Рейсинг се откроява тази година и не само защото неговият екипаж – Георги Василев/Стефан Добрев, след много дълги и упорити години на участие в рали-шампионата записаха първата си титла. Точно това е и причината тази година този сливенски клуб да бъде посочен като еталон. Но не заради първото място на екипажа в шампионата, а защото сметката показва, че в трите класически дисциплини участват общо 10 негови състезатели: трите екипажа в ралитата (освен Василев/Добрев) още Стефан Желязков/Иван Турлаков и Димитър Димитров/Пламен Вълев, четирима пилоти в пистовия шампионат – вицешампиона на серия Туринг – Станислав Паришков, баща и син Ковачеви – Светослав и Даниел, Цветомир Цанков, а също и появата на Турлаков в планинско Българка.

снимка: александър спиров/apix

ДОБРИЯТ ПРИМЕР… След финала на церемонията в МОЛ България, всички от Дианел рейсинг позираха за обща снимка, запечатваща годината с една титла и едно вицешампионско звание. Впрочем сайтът с новините в българския автомобилен спорт отдавна пише по темата за работещият модел на клубовете, както и за онези АСК, за които научаваме че съществуват в правния и автомобилния свят на България колчем дойде време за общи събрания и избори, клубове от типа „един пилот – един президент – един глас“…

:: RallyXpress възнамерява да продължи през сезона темата с противопоставянето на примера с Дианел Рейсинг, а и на други силни клубове от страната, участващи в класическите шампионати и показващи накъде в бъдеще трябва да бъде ориентиран

уставът на автомобилната федерация, който предстои да бъде пренаписан скоро време.