Любен Каменов с три първи места за Шипка-Дамасцена

• Home
  • Любен Каменов с три първи места за Шипка-Дамасцена

ДНЕШНИТЕ два състезателни манша от кандидатското Шипка-Дамасцена могат да бъдат следени на живо в мрежата на www.results.bg

ТОП-ПИЛОТИТЕ, заради които феновете се ориентираха към Казанлък и състезанието в петото състезание от националното първенство на планинските изкачвания и открито международно състезание Шипка-Дамасцена, заеха първите 6 места след трите манша на съботните квалификациите. Точно според предвижданията на фенове, Любен Каменов (Иякоо Рейсинг Тим, Мицубиши Лансър Ево 8, НС1) направи 3 поредни първи места в тренировките, като първото и второто качване бяха с два последователни рекорда. С най-добро време от втората сесия Каменов ди осигури последното място за утрешния старт (обратен ред на стартиране – бел. ред.) – 2:26.11 мин.

снимка: петър минчев/maxphoto
ИМА РЕЗЕРВ ЗА НЕДЕЛЯ… Любен Каменов започна с два рекорда в квалификациите и може евентуално да продължи с най-добрите постижения и в неделя.

На 7.39 сек зад него е лидера във временното общо класиране на първенството Юлиян Телийски (Дунев Рейсинг, Мицубиши Лансър Ево 9, НС2, на снимката), чието най-добро време от днешните опити също бе записано във втория опит – 2:33.50 мин. Завърналият се след повече от година в състезание у нас Николай Златков (Проспийд) изведе своето фантастично Ауди S1 Куатро до третото място – 2:41.91 мин (3-и манш).

ОБЕЩАВАЩО ВТОРИ… Съботните квалификации завършиха за Юли Телийски с второ постижение и надежда за силно състезание в неделя. Той изпреварва само с 0.3 сек шуменският инженер Христо Манолов (Боила, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1), който имаше огромни проблеми с двeте задни полуоски, които Манолов ликвидира на метри след старта на втория манш. Времето на Манолов е от третото преминаване на дистанцията от 5100 м – 2:35.84 мин.

СЛЕД ГАФА-СИЛНО ТРЕТО КАЧВАНЕ… Христо Манолов си осигури добра стартова позиция в неделя, но след като първо пропадна на старта на втория манш. „Нямам проблем с колата, имам проблем с мен си“, къде на шега, къде на истина заяви Илия Царски (Автоцар, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1), който е 5-и в топ-листата на звездите. Времето, което класира Малкия цар на тази позиция е също от третото качване към Шипка – 2:35.87. И тук, точно както между Манолов и Златков, разликата е минимална – едва 0.3 сек делят панагюреца от миналогодишния вицешампион. Шестицата се затваря от Пламен Камбуров (Автотранс, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1), като пистовият шампион е с постижение от 2:37.67  мин. Не за да се изброява простата поредност, ще споменем 7-ия в генералното класиране. Това е 18-годишният пилот на пловдивския КА2 Рейсинг Тим Иван Влъчков (Хонда Сивик, НС3).

ДУБЮТ-УСПЕХ-ДЕБЮТ-УСПЕХ… Началото на „планинарската“ кариера на Влъчков повтори успехът му в европейските серии GT4 миналия уикенд. Най-доброто му време 2:44.49 софийския абитуриент постигна в третото качване, което спечели срещу Косю Йорданов (ЕФКО Рейсинг Тим, Рено Меган). Двамата бяха основните съперници на заминал си преждевременно за Габрово лидер в НС3 Стефан Стоев (АРА Моторспорт, Хонда Сивик), но тийнейджърът направи фантастично каране в дебюта си в планинския шампионат. Победителят в НС4 е Йордан Тодоров (Джордан Рейсинг Тим, Ситроен Саксо), който си върна лидерството в класа и има психологическо предимство преди двата състезателни манша утре. Няма смисъл да се гадее – в НС5 победителят е Павел Шенков (Вромос, ВАЗ 2107), който няма спиране от Шумен насам. Времето на Шенков е 2:58.20 мин (20 време в общото класиране). Двубоят RC4 между старозагорецът Динко Иванов (Ситроен С2, 16-и) и Димитър Божилов (Дунев Рейсинг, Ситроен Саксо, 17-и) продължава с поредната серия на фехтовки от близка дистанция, като в събота резултатът е 2:56.12 vs 2:56.37 мин в полза на заралията. А това предвещава още по-напрегнати два състезателни манша в неделя.

Няма смисъл да се търси кой е първенец в RC5 – това е другият от предвидимите утре шампиони – Павлин Русев (Булсим, Ситроен Саксо) – 2:59.40 мин, 22-о място.