Една корона падна от небето за Миро Ангелов и Мегапорт

  • Home
  • Една корона падна от небето за Миро Ангелов и Мегапорт

НАЧАЛОТО НА сегашното първенство в скоростните планински изкачвания, за огромно разочарование беше короно-стопирано още в Шумен. Точно преди година по това време COVID-19 точно набираше сила, още не бяхме свикнали с малките, но под Кьошковете се събраха толкова хора, сакаш пандемията беше само един пореден фейк, а мемориалът за легендарния български пилот започна, премина и завърши така, както това е било винаги – интригуващо, напрегнато и с остра местна конкуренция, в която се появи и първият чужденец, стартирал с прототип – Емил Жиня.

Сайтът с новините в българския автомобилен спорт събра повечето от най-важните факти, които дават допълнителната картира на това първенство и са встрани от турбините, секундите, сликовете, скоростта или бензина.

» Мемориалът за Вальо се оказа – напълно разбираемо – най-посещаваният старт от шампионата – 49 автомобила. Напълно според шуменската рецепта, под Кьошковете обаче се събраха и онези от ралиджиите, които няма търпение да пробват какво са направили с машините си след края на 2019 г. Рекордната посещаемост обаче остава именно за тази година, когато на старта имаше 8 машини, а стартовата процедура бе намалена наполовина – на всеки 30 секунди.

» Ако не се брои, че Емил Жиня (Рум, Норма М20 FC, на снимката на Петко Станчев, долу) бе най-бързият извън националната конкуренция, първенството на планинарите започна така, както и предишния сезон – Пламен Камбуров (Шкода Фабия S2000, НС1) спечели пет от пет манша и изглеждаше сакаш всичко ще е като под индиго и през 2020 г.

» Шумен беше дебютният старт на новия панагюрски тим Ел-Ви Ауто, основан от Лъчо Воденичаров, който записа безпрецедентен старт в кариерата – първо състезание и първа отборна победа, допълнила победата на Пламен Камбуров с успеха на Симо Иванов (4-и в генералното класиране, 2-и в НС2) и неговото Субару Импреза WRX.

Отделно отборът прибави към актива си и рекордното постижение на Камбуров на това трасе, записано от пилота във финалния състезателен манш 1:51.701 мин (120.858 км/ч). Впрочем, за разлика от 2019 г., когато освен рекорд в Шумен, бяха направени корекции на най-добрите времена в още две състезания (Стефан Стоев – в Гоце Делчев и Камбуров – на Българка), 2020 остана само с този рекорд.

» Три срещу една на Камбуров са победите през миналата година, които шампионът в генералното класиране Мирослав Ангелов (Мегапорт, Шкода Фабия R5 Ево) записа, като общата дистанция на победни километри (ксалификационни и състезателни маншове) за него е 46.70 срещу 16.75 за пилота на Ел-Ви Ауто Рейсинг.

» Пламен Камбуров има най-много спечелени квалификации в миналото първенство – 8, срещу 3 на Илия Царски (Автоцар, Мицубиши Лансър Ево 9, НС1) и 1 на Любен Каменов (в шампионата с лиценз от Стара Загора, Мицубиши Лансър Ево 8, НС1).

» Лидерът на Мегапорт Рейсинг Мирослав Ангелов е пилотът, спечелил най-много от състезателните маншове – 9, следван от Пламен Камбуров – 3 и Александър Бурдин (Дианел Рейсинг, БМВ М3, НС2), който получи победата във втората кюстендилска квалификация, след декласирането на Васко Въжаров (Грийн Фокс МС, Опел Астра НС1.

» Единствен от шампионите пред 2019 г Пламен Камбуров успя да повтори титлата си, но не от генералното класиране, а тази от НС1 и то след като спорът около „законността“ на автомобила на основния му конкурент за званието Алекс Кръстев беше решен на „зеленото сукно“ от Трибунала на АФБ.

» След дълга пауза, през която на два пъти бе вице-шампион в Х4, бившият шампион на България в ралитата и обявен за най-добър състезател за 1997 г. Стефан Георгиев (на снимката, Стара Загора, Форд Ескорт RS) се завърна на върха на класирнето в шампионата на НС2, печелейки титлата предсрочно (победата с 2 първи места) преди старта на кюстендилското планинско в края на октомври. Това беше доста силен за заралията шампионат, в който Бурдин и Иванов бяха достойни и много корави съперници за титлата.

» Друг бивш шампион, който имаше „извинени“ отсъствия през предишните два сезона, преди през 2020 г. да се завърне и спечели върха на НС3 (две победи), е плевенчанинът Ивелин Чапанов (Стара Загора, Рено Клио).

снимка: rallyxpress

ЗАВРЪЩАНЕ НА ТЕРЕНА… След дълго отсъствие от пистите, Чапанов се появи обратно на терена, за да вземе титлата в НС3, за която до последно не можеше да победи габровеца Стефан Стоев.

» С първи сезон, в първи нов отбор и първи сребърен медал от НС2 за пилота на Ел-Ви Ауто Рейсинг Симеон Иванов завърши 2020 г. Всъщност тъкмо силното представяне на Симо е в основата на призовото класиране на панагюрската команда.

» В четирите състезания  от най-краткия планински шампионат, в квалификационните и състезателните маншове са изминати точно 88.61 км.

» Общо в четирите старта от шампионата миналата година стартираха 83. пилоти, два пъти повече от предишния сезон, но рекордът продължава да бъде на 2018 г., когато общия брой на участниците е бил 121.

» За трети път в историята на планинско Благоевград, след 2017 и 2018 г., състезанието край Делвино бе излъчвано на живо в ю-туб, като уеб-камери бяха разположени на четири от най-интригуващите пасажи по трасето. Защо само 4? Защото покритието на мрежата позволяваха това, а благоевградчани не искаха да изпуснати най-малка възможност, за да покажат състезанието си.